نحوه خرید و انتخاب آیفون های تصویری

تعمیر اف اف

نحوه خرید و انتخاب آیفون های تصویری

نصب تلفیقی در سیستم ساختمان های چند واحدی به این صورت است که ابتدا ابزار و تجهیزات آیفون تصویری در قسمت مشاعات شامل پانل درب ورودی و ترانس پاورسوپلای و قفل و سوییچرها و یا دکودرها نصب می گردد و هزینه آن در تعداد واحدها سرشکن می گردد سپس هر واحد به مقدار هزینه دلخواه و سلیقه خود می‌تواند مانیتور داخل واحد را انتخاب و نصب نماید،در این روش تمام سلیقه ها اعمال شده و ساکنان واحدها نمی توانند به نوع و مدل گوشی آیفون تصویری خود اعتراض نمایند.

دیگر نکته ای که در هنگام نصب آیفون تصویری به صورت تلفیقی باید در نظر گرفت سازگار بودن مانیتورهای داخل واحد با پنل جلوی درب ورودی می باشد که در آیفونهای امروزی این مشکل برطرف شده و اکثر مانیتورها با پانل ست میشود که در ادامه به آنها هم اشاره خواهیم کرد.

چه نوع و برندی از آیفونهای تصویری را باید خرید و نصب کرد؟؟

در ابتدا در مورد پانل درب ورودی باید انتخاب کرد که از نوع ساده باشد و یا کدینگ؟؟

معمولا در واحدهای کم حتی تا بیست یا سی واحد هم از آیفونهای ساده استفاده می کنند و کمتر به نصب آیفون کدینگ روی می آورند اولا اینکه هزینه نصب و نگهداری آیفونهای تصویری کدینگ از ساده بسیار بالاتر است و در ضمن کار کردن با آن مخصوصا برای کودکان و یا افراد سالخورده ساده تر و راحت تر می باشد،ولی اگر در ساختمانی تعداد واحد زیاد بود مدیر ساختمان موظف به نصب پانل های کدینگ و احیانا تحت شبکه جهت سهولت کار می باشد.

در مورد انتخاب مانیتور آیفون تصویری هم باید گفت که مانیتورها معمولا به چند رده ساده و یا با قابلیت عکسبرداری و فیلمبرداری و یا قابلیت تک دوربین یا چند دوربین و با هندست و بدون هندست تقسیم می شوند.

در هنگام خرید آیفون تصویری باید ابتدا مشخص کنید که آیا قابلیت عکسبرداری یک مانیتور برای شما لازم و ضروری است و یا نه که هنگام خرید متحمل هزینه بیشتری نشوید.

در مورد بعدی وقتی شما از یک درب ورودی در ساختمان خود استفاده می کنید لازم نیست که مانیتور آیفون تصویری چند دوربین خریداری کنید زیرا پس از پرداخت هزینه های بسیار زیاد هنگام خرابی دستگاه خود نیز باید ضرر بیشتری متحمل شوید.

از دیگر نکات خرید مانیتور داخل واحد باید به دستگاه های بدون هندست و گوشی اشاره کرد که ما به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنیم چون در هر نوع و برندی این دستگاهها کیفیت پخش صدای مناسبی ندارند و هنگام مکالمه با کاربر پانل ممکن است صدای آن دیگر اعضای ساکن در واحد را ناراحت کند.

از دیگر نکات خرید مانیتور آیفون تصویری باید به اندازه محل نصب آیفون اشاره کرد که ممکن است با ابعاد و سایز دستگاه شما همخوانی نداشته باشد و شما مجبور شوید آن را با مانیتور کوچک تر تعویض نمائید.

در قسمت اول توضیح دادیم که در ساختمان های چندواحدی ابتدا باید نصب پانل و قسمت مشاعات صورت پذیرد و هر واحد بر حسب مقدار هزینه و سلیقه مانیتور تصویری خود را انتخاب کند،حال در این مطلب قصد داریم در مورد نوع و برند آیفون های تصویری با شما صحبت کنیم.

در ابتدا باید گفت که سیستم پانل و مانیتور بعضی آیفونها با هم همخوانی ندارند یعنی باید یک مدل پانلی انتخاب شود که مدلهای مختلف مانیتور به آن بخورد.

البته آگاهی از دانستن این موضوع در ساختمانهایی که یک واحد به تنهایی قصد تعویض آیفون تصویری داخل واحد خود را نیز دارد می تواند مفید باشد.

در مورد نوع برند آیفون های تصویری باید گفت که دو مدل تقریبا از سایر آیفون ها تافته جدا بافته هستند و با سایر مانیتورها همخوانی ندارند.

اولین آنها که بدون شک ساختار کاملا متفاوت دارند برند شرکت تک نما است که فقط با مانیتورها و حتی پاور سوپلای خود این شرکت ست می شود و لاغیر.

یعنی شما با خرید این آیفون عملا گزینه های دیگر جهت راه اندازی با مانیتورهای دیگر را از بین برده اید و تنها باید از مانیتورهای تک نما استفاده نمایید.

برند دیگر که فقط با گوشی و مانیتورهای خود به خوبی کار می کند الکتروپیک می باشد،هرچند که شما بر روی میز تست بتوانید مثلا مانیتور الکتروپیک را با پانل کوماکس تست نمایید ولی در عمل به مشکل می خورید و عملا دربازکن دستگاه شاید به خوبی کار نکند و شما مجبور شوید از همین مدل مانیتور استفاده کنید.

در مورد شرکت تابا قضیه کمی متفاوت است یعنی مانیتورهای این شرکت را می ۱۴شود با پانل های دیگر راه اندازی نمود ولی سیم بندی فرق کرده و میبایست از متخصصین در نصب آن کمک گرفت.

در مورد برندهای دیگر تقریبا تمام مانیتورها با پانل ها با همان سوکت و سرسیم قبلی ست می شود مثلا مانیتورهای کوماکس و سوزوکی و آلدو کاملا شبیه هم بود و ممکن است فقط در سیم زنگ و یا چهل سیم یا پنج سیم بودن با هم تفاوت داشته باشند که توسط یک متخصص آیفون های تصویری قابل رفع است.

در مورد شرکت سیماران هم به همین ترتیب است و مثلا مانیتورهای کوماکس و سوزوکی و آلدو با آن ست شده و سازگاری دارد.
نویسنده مطلب حمید رضا امینی ۰۹۱۲۳۲۷۱۱۳۰

 

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب آیفون تصویری برای ساختمان،بررسی سیم کشی موجود و احتمالا راههای مناسب برای تعویض سیم کشی می باشد.

در ابتدا باید گفت که در دفترچه راهنمای تمام آیفون های تصویری توصیه شده است که سیم مورد نیاز ارتباط بین پانل و مانیتور حتما سیم فویل دار صفر شش می باشد،که با توجه به هزینه ها و مشکلات سیم کشی این مورد در تمام موارد امکان پذیر نمی باشد.

در قدم اول که شما برای خرید آیفون به یک شرکت و مغازه ای مراجعه می کنید اولین سوالی که از شما پرسیده می شود این است که آیفون صوتی و یا تصویری موجود در ساختمان به درستی کار می کند یا خیر؟

اگر جواب شما مثبت بود فروشنده درمیابد که سیم کشی موجود در ساختمان تا حدود زیادی سالم است و قابلیت این را دارد که برای سیستم جدید هم کارایی داشته باشد.

یکی از موارد دیگر که نصابان آیفون تصویری علاقه ای به تعویض سیم کشی ندارند،سختی این کار می باشد که آنها را به نصب با سیم های موجود و به هر طریقی وادار می کند؛حال باید پرسید که تعویض سیم کشی آیفون تصویری چه دردسرهایی دارد؟!

بدون تردید اولین آن وجود لوله های خرطومی و یا پولیکا پوسیده و احیانا شکسته توکار در ساختمان است که گاهی باعث عدم رد شدن سیم جدید شده و تکنسین آیفون تصویری را مجبور به سیم کشی روکار می نماید چیزی که برای اهالی یک ساختمان و نمای خانه آنها میتواند بدترین کابوس باشد!!

از دیگر مواردی که تعویض سیم کشی را مشکل می نماید بازسازی داخلی بعضی از واحدها و احتمال جابجایی آیفون صوتی و یا تصویری قبلی آنها است،در این حالت چون سیم کشی واحدها به صورت عمودی و افقی در اکثر موارد می باشد تغییر نقطه آیفون و پوشیده شدن سرسیم آیفونها در محل قبلی مشکلات زیادی به بار آورد که در این مورد حتما باید نقطه اصلی و قبلی آیفون ساختمان ابتدا مشخص و سپس کنده کاری شود که ممکن است باعث خسارت و تضعیع وقت فراوان شود.

با توجه به مطالب فوق اکثر تکنسین ها به نصب با سیم کشی موجود و با هر طریقی ادامه می دهند.
نویسنده مطلب حمید رضا امینی ۰۹۱۲۳۲۷۱۱۳۰